VERGE GALLERY 2015 //


PUBLIC PROGRAMS 2015::

Verge gallery has hosted a series of engaging public programs and events throughout 2015 including ::

A Strange Invitation to Combat :: Creative Music Nights 
Curated by Clayton Thomas

Double Vision: Experimental Music :: Experimental music sessions
Curated by Del Lumanta

Aggregate :: Art Crit Sessions 
Sessions led by Aggregate will engage in dialogue with and around exhibitions

Earlwood Farm at Verge Gallery ::
Earlwood Farm presents a series of events and actions aligning with the seasons

The Wandering Mind: Creativity and Lifelong Learning :: Lecture series
Curated by Chloe Wolifson

In addition to the above Verge was involved with Art Month, Chippendale Creative Precinct, Vivid Sydney and the VERGE Festival 2015.


JAN 29-FEB 21
FORM AND FOLD
Ciaran Begley, Consuelo Cavanigla, Adrian De Giorgio
LUDIC LOOPS
Wendy Abel Campbell, Dell Walker, Tanya Richards


FEB 26-MAR 21
GIRLS AT THE TIN SHEDS: DUPLICATED
Tin Sheds poster archive exhibition curated by Louise Mayhew in collaboration with UAG.
Pam Debenham, Jan Fieldsend, Judy Lodwick, Marie McMahon, Toni Robertson and Earthworks Poster Collective, Lucifoil and Tin Sheds Posters.


MAR 25-MAR 29
KIMISIS
Opera production from IHOS Opera Music Theatre.


APR 2-APR 25
SECOND CIRCULATION

Dexter Fletcher, Luke You, The Thomas Ferguson Band, Vanessa Berry, Samantha Penelope Riegl, Dot Kett, Tim Ungaro, Emma Davidson, Miss Helen, Newport Dolls.
Curated by Dexter Fletcher.
CUT/PASTE/REPEAT
Angela Garrick, Emily Hunt, Richard Larter, Alex Lawler, Lillian O’Neil, Sarafina Power, Kubi Vasak.
Curated by Esther Rolfe
HYPNOGOGIC
Amina McConvell


APR 30 – MAY 16
BETWEEN THE LINES

Stella Rose McDonald, Harriet Body, Julie Fragar, Jonathan McBurnie, Brooke Carlson.
Curated by Brooke Carlson.
CHAOS/ART
Adrian Hobbs


MAY 19 – JUNE 13
ON THIS SITE
Karla Dickens, Ishmael Marika, Claudia Nicholson, Christopher Pease, Joan Ross, Salote Tawale, Garry Trinh.
Curated by Kate Blackmore and Siân McIntyre.


JUNE 18 – JULY 11
COMMON SUBJECTS
Diarmid Campbell and Luke McMaster.
ACCREATION: UN-BECOMING AND THE SURFACE AS SIGHT
Niall Robb, Laura Hunt, Kath Fries, Alma Studholme and Charlotte Richardson.


JULY 16 – AUG 8
DOING TIME

Debra Dawes, Lucas Davidson, Anne Ferran, Sylvia Griffin, Carolyn McKay.
Curated by Carrie Miller.
THE SURVEY
Ellen Formby, Eun Jung Son, James Nguyen, Jack Baxter, Jess Olivieri, Joel Cunningham, Laura Moore, Lizzie Nagy, Nina Dodd, Pete Conroy, Salote Tawale.
Curated by Anna McMahon for SCASS.


AUG 13 – SEPT 5
PARALLEL RELATIONS: SERIALITY IN PHOTOGRAPHY
The Annual USU Art Collection Exhibition.
Bill Henson, George Gittoes, Alex Kershaw, and The Twilight Girls (Helen Hyatt-Johnston and Jane Polkinghorne)
Curated by Jessica Bradford and Esther Rolfe


SEPT 10 – OCT 3
FEMINIST ECOLOGIES

Sandra Hill, TextaQueen, Kelly Doley and Del Lumanta.
Curated by Chloe Hazelwood.
OPEN FOR MAINTENANCE II/ WE ARE STILL ALIVE II
Rebecca Shanahan.
VISUAL TELEPATHY
Jacquelene Drinkall.


OCT 8-17
THE ANNUAL USU VERGE AWARDS
Annual University of Sydney Union student art award.


OCT 22 – NOV 14
THE DREAMS OUR STUFF IS MADE OF
Artists include Ron Adams, Kate Beckingham, Drew Bickford, Eric Bridgeman, Nathan Corum, Lucas Davidson, Jo Diball, Chris Dolman, Marya Elimelakh, Leah Emery, Christian Flynn, Jodi Franco, Hayley Megan French, Andrew Frost, Nicole Gillard, Miles Hall, Biljana Jancic, Matthias Kryger, 長澤トマソン (Thomasson Longmarsh), Elsa McGrath, Jonathan McBurnie, Ron McBurnie, Anna McMahon, Robert Mercer, Paul Mumme, Adam Norton, Lena Obergfell, Naomi Oliver, Glen O’Malley, Sue O’Malley, Jamie Preisz, Christopher Raymond, Anna Madeline, Kate Scardifield and Luke Strevens.


NOV 19 – DEC 12
REFUGE
Alex Seton, Amy Spiers, Friends With Deficits, Katie Green and collaborators, artists from The Refugee Art Project, Thiru, Matt Huynh, Nam Le and SBS, Tim Gregory, Safdar Ahmed and Zanny Begg with contributions from Zeina Iaali and Bossley Park High Students, Mansoora Gulzari, Parastoo Bahrami, Neda Bahrami, Farnaz Yegan, Kamaleshwaran Selladurai, Mohammad, Bashir, Madina, Daminda and Tabarak (some names have been changed to protect the security of participants).
Curated by Siân McIntyre.